Rodzaj ataku: PCHNIĘCIE NOŻEM Z PRZODU


Sposób obrony: ZGIĘCIE RĘKI I PRZEWRÓCENIE PRZECIWNIKA W TYŁ

Faza 1: Zbicie lewą dłonią prawej ręki przeciwnika. Fot. Stanisław Iwan (noz1.jpg, 13,3 KB, 212x274 px)
Faza 1: Zbicie lewą dłonią
prawej ręki przeciwnika.
Fot. Stanisław Iwan
Faza 2: Wykręcenie ręki przeciwnika. Fot. Stanisław Iwan (noz2.jpg, 12,2 KB, 213x273 px)
Faza 2: Wykręcenie ręki
przeciwnika.
Fot. Stanisław Iwan
Faza 3: Przewrócenie przeciwnika i zastosowanie dźwigni na staw nadgarstkowy. Fot. Stanisław Iwan (noz3.jpg, 13,2 KB, 212x273 px)
Faza 3: Przewrócenie przeciwnika
i zastosowanie dźwigni na
staw nadgarstkowy.
Fot. Stanisław Iwan

ATAK:

Przeciwnik stojąc przed broniącym się próbuje dźgnąć go nożem trzymanym w prawej ręce i wykonuje pchnięcie w okolice brzucha.

OBRONA:

Broniący się powinien unieść lewą rękę (ugiętą w łokciu) przed siebie, cofnąć biodra w tył i wykonując skręt tułowia w prawo, lewą dłonią zbić prawą rękę przeciwnika (z nożem) w prawo, chwytając jednocześnie za jej nadgarstek (jak najbliżej kciuka) w ten sposób, że kciuk powinien chwycić od strony grzbietu rękę przeciwnika, a pozostałe palce od strony jego dłoni. Jednocześnie broniący się powinien prawą ręką silnie podbić z dołu prawą rękę przeciwnika, zgiąć ją w łokciu i chwycić dłoń, lecz z przeciwnej strony. Trzymając w ten sposób oburącz rękę przeciwnika i zginając dłoń w nadgarstku do wewnątrz, broniący się wykręca rękę w górę w tył za przeciwnika i zmusza go do położenia się plecami na ziemi. W czasie naciskania na nadgarstek (stosowania dźwigni na staw nadgarstkowy) broniący się trzyma za grzbiet ręki przeciwnika kciukami obu rąk, a pozostałymi palcami za dłoń. Po przewróceniu przeciwnika na ziemię broniący się może zastosować chwyt unieruchamiający, który polega na wykonywaniu dźwigni na staw nadgarstkowy zgiętej ręki trzymanej między nogami stojącego.